reklama

Ako sme pálili grécku pálenku

V našej oblasti sa pije tradičná pálenka tsipuro, názov je odvodený od matoliny, ktorú tu volajú tsípura. Chuťou pripomína pelendrekové cukríky, pretože sa vypaľuje spolu s anízom. Tunajší ho volajú „glykániso a tsipuro sa chuťou podobá na ouzo /úzo/, ale ouzo obsahuje až sedem druhov byliniek. Gréci teda robia tri druhy pálenky: tsipuro, ouzo a rakí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Aký druh sa kde robí, závisí od oblastných tradícií. Rakí pália na Krétea niektorých ostrovoch, robia ju bez sladkého glykánisa, preto nedochádza k zabieleniu alebo zmodraniu pálenky, pridávajú skôrorechové listy a takáto pálenka chutí ako naša klasická vínovica. Ouzo jetradičný alkohol na ostrovoch Malej Ázie, hlavne na ostrove Lesbos, noa tsipuro začalo písať tradíciu v približne 14. storočí na tretejnohe Chalkidiki, na Agios Oros (Sv.Hora) a stal sa tak tradičnýmalkoholickým nápojom v regióne Makedónia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer každá dedina tumá pálenicu. Pálenica sa síce dedí z otca na syna,ale ak tam chcete páliť pálenku, musíte si obehať úrady. Vydajú vámpapiere,tie treba opečiatkovať na úradoch, zaplatíte poplatok a môžete ísťpáliť. Možnoje to tak aj na Slovensku, neviem, lebo akosi som na Slovensku nikdypri pálenípálenky nebola (teda ak sa nerátajú pokusy na chémii). Takže si zaplatíte za približný čas, ktorý v pálenici strávite.Čižeod hodiny. My sme pálili asi päť-šesť hodín a platitli sme necelýchpäťdesiateuro. Z toho majiteľovi pálenice ide asi päť euro za hodinu, ostatnéide dovrecka štátu.

Obrázok blogu

Tsipuro sa páliz hrozna, ako z bieleho, tak aj z červeného, matolinu sme uložili dosudov a nechali kvasiť asi dvadsať-dvadsaťpäť dní. Pálenica tu u násv dedine funguje na oheň, takže si prinesieteaj vlastné drevo, ak chcete páliť. Rovnako semienka anízu, soľa cibuľu.Soľ a jednu celú roztlačenú cibuľu pridávajú na vyčistenie pálenky, abybola priehľadne číra, i keď práve aníz spôsobuje jemné zabieleniepálenky,zvykne sa toto rozplynúť pri záverečnom zriedení s vodou. Po vypálenísaobsah medenej nádoby, v ktorej sa víno varí, vypustí a vymyje prúdomvodyod zvyškov šupiek, bobúľ a stopiek a môžete páliť ďalší sud vína.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Aníz
Aníz 

Oheň je dôležité stále udržiavať, ale nesmie byť až príliš prudký. Lebo samôže stať, že obsah zovrie tak, že vykypí do destilátora, takže destilácia a užvôbec kondenzácia nenastane, obsah jednoducho trubkami iba pretečie. Aj také sastane, lebo tu chce každý pomáhať, a všetci sa rozumejú remeslu, len sanikto neopýta, čo treba. Každý posudzuje podľa vlastného úsudku. Nie je to vždytak, ale väčšinou. Takí sú proste Gréci, vééľmi nápomocní a srdeční. Noa do toho vdychovanie výparov alkoholu a popíjanie vínka, to spraví svoje.Ale aj tak je vždy dobrá nálada, zíde sa rodina s kamarátmi, nechýbaspev, tanec a opekanie suvlajky a fašíriek na žeravých uhlíkoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Udržiavanie ohňa
Udržiavanie ohňa 
Obrázok blogu
Medenná nádoba
Medenná nádoba 

Tsipuro sa nezdá byť veľmi silný alkohol, možno pre špecifickú sladkú chuť,ale počas pálenia sa robia priebežné merania na obsah alkoholu a niekedyvyteká aj vyše päťdeiat percentý alkohol. Výsledný produkt však máva priemerneokolo tridsaťšesť až štyridsaťsedem percent alkoholu z prvého pálenia.Podaktorí zvyknú prepaľovať dvakrát, ale také sa málo stáva. Pravda je taká, žeaj keď Gréci holdujú plným stolom a rušnej spoločnosti, nie sú nejakíveľkí pijani. Tsipuro sa podáva skôr ako aperitív k jedlám a predjedlám,nesmie chýbať na svadbách, krstoch a pohreboch a často jeden pohárikpochlipkávajú počas celej doby jedenia. A samozrejme v krásnychfľaštičkách je v neposlednom rade národným suvenírom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Meranie
Meranie 

Máme doma aj slovenskú domácu hruškovicu, veď ako inak (výrobca, môjkamarát, garantuje, že päťdesiatdvojka). Práve včera som z nej naliala gréckejnávšteve, akosi už vždy očakávajú, že im ponúknem niečo slovenské. Pili prvýkrát a podľa výrazu ich tvárí asi aj posledný. Vraveli, že je veľmi silnáa bez výraznej chuti, aj keď voniapekne. Nuž sto ľudí, sto chutí.

Suvlajki
Suvlajki 
Zuzana Ďurická

Zuzana Ďurická

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

«Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα» Σωκράτης Zoznam autorových rubrík:  FotografieGréckeGrécka mytológiaSlovenskéÚvahy

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu